Öğretmenler, Adı 'Yarın' Olan Tablonun Sanatkarlarıdır

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, Öğretmenler Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, nitelikli bir neslin gelişmiş bir ülke anlamına geldiğini ve bunun da ancak öğretmenlerle sağlanabileceğini belirtti.

Kavramların öğretmenlerle anlam kazandığını ve ikbale dair tasavvurların öğretmenlerle şekil aldığını ifade eden Rektör Arıbaş, bireylerin ve dolayısıyla milletlerin geleceğinin inşasının öğretmenler eliyle yapıldığını kaydetti. Öğretmenlerin, kanaatlerin, fikirlerin ve hayata ilişkin bakış açılarının neşvünema bulmasının ötesinde, nesillerin ilim ve irfan ile yoğrulması ve istikbale dair muhayyilelerin gerçeğe dönüşmesi sürecinin de kaynağı olduklarını vurgulayan Prof. Arıbaş, öğretmenlerin toplum için taşıdığı önemin hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini belirtti. Sabır, emek, şefkat, özveri ve merhamet gibi kavramların sembolü olarak görülen öğretmenlerin, adı “yarın” olan tablonun sanatkârları olduklarına da dikkat çeken ASÜ Rektörü, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir!’ diyerek, öğretmenin ve öğretmenliğin önemine dikkat çekmiştir. Erken yaşlardan ileri yaşlara kadarki tüm süreçlerde öğretmenlerimiz hayatımızın ve anlam dünyamızın merkezinde yer alıyorlar. Onların gayretleriyle yetişiyor, öğretileriyle hedeflere ilerliyor, örneklikleriyle hayatımıza yön veriyoruz…” dedi.

ASÜ Rektörü Prof. Arıbaş, açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ahirete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anıyor; yurdumuzun dört bir köşesinde görevi başında olan öğretmenlerimize sevgilerimizi sunuyoruz ve 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.”

4991