TUSAŞ Yöneticisi Yılmaz, Uçak Tasarım Süreçlerini Anlattı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) öğrencileriyle bir araya gelen Türk Havacılık Uzay Sanayi (TUSAŞ) Uçak Grubu Mühendislik Direktörü Doç. Dr. Erdal Yılmaz, “TUSAŞ ve Uçak Tasarım Süreçleri” başlıklı bir sunum yaptı.

TUSAŞ’ın hem Türkiye’ye katkısı hem de yaptığı ürünlerin etkisi itibariyle önemli ve çokça takip edilen bir şirket olduğunu söyleyen Doç. Dr. Erdal Yılmaz, şirketin 1973 yılında kurulduğunu ve o günden bu yana ciddi biçimde büyüdüğünü belirtti. İlk kurulduğunda bir barakadan ibaret olan TUSAŞ’ın bugün çok büyük bir kampüse sahip olduğunu söyleyen Yılmaz, “Ana kampüsümüz Kahramankazan’da. ODTÜ Teknokentte, Hacettepe Ar-Ge Merkezi’nde, İstanbul Teknoparkta, İTÜARI Teknokentte tesislerimiz var. Farklı şehirlerde ve üniversitelerde desteklediğimiz laboratuvarlarımız var. Amerika’da, Çat’ta, Nijer’de, Katar’da, Malezya’da, Pakistan’da, Endonezya’da, Kazakistan’da, Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de ve İspanya’da iştiraklerimiz ve yurtdışı ofislerimiz var” dedi. Erdal Yılmaz, TUSAŞ’ın kendi özgün ürünlerinin yanı sıra dünyadaki havacılık şirketlerine alt sistem ve parça üretimi de yaptığını belirterek, uçak, helikopter, İHA, uzay sistemleri ve hava aracı yapısalları olmak üzere beş üretim modeline sahip olduklarını vurguladı. Etkinlikte tasarımdan üretime TUSAŞ ürünlerinin tüm yönleri ile firmanın sunduğu kariyer ve staj imkânlarına dair de bilgiler verildi.

Etkinlik, soruların yanıtlanması ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Köse’nin sunumu münasebetiyle Doç. Dr. Erdal Yılmaz’a belge takdiminin ardından sona erdi.

6759